Leasing – co to jest?

Coraz częściej we współczesnym świecie możemy usłyszeć pojęcie „leasing”. Co to jednak jest takiego i z czym powinniśmy je kojarzyć? Czy leasing, zgodnie z powszechnym poglądem, zarezerwowany jest wyłącznie dla wszelkiego rodzaju firmy czy również osoby prywatne mogą skorzystać z możliwości, które ze sobą niesie?

Gdzie uregulowane?
Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że leasing to jedna z umów zawieranych w ramach kodeksu cywilnego – jest to po prostu kolejna umowa cywilnoprawna, która uregulowana jest w artykułach od 709(1) do 709(18) kodeksu cywilnego.

Co to takiego?
Przez leasing należy rozumieć dwustronną umowę, w której występuje leasingodawca (zwany także osobą finansującą) oraz leasingobiorca (czyli korzystający z leasingu). Polega to na tym, że finansujący nabywa wskazaną przez finansującego rzecz i oddaje mu ją do używania na określony w zawartej umowie czas. Korzystający zobowiązuje się jednocześnie do regularnego płacenia określonych rat leasingowych do rąk finansującego. W potocznym rozumieniu jest to zatem jedna z umów na kształt najmu lub dzierżawy.

Zalety leasingu?
Podstawowymi zaletami leasingu jest to, że nie wymaga on od korzystającego ponoszenia całości kwoty zakupu danej rzeczy od razu – jest to niejako rozłożone w czasie, przy czym z założenia leasingobiorca nie staje się właścicielem danej rzeczy. Jeżeli jednak w umowie leasingowej zawarto odpowiednie postanowienie, to po upływie określonego czasu może on (przeważnie za symboliczną opłatą) stać się właścicielem rzeczy, z której korzystał. Leasing wpływa również na możliwość optymalizacji obciążeń podatkowych poprzez chociażby możliwość rozliczenia podatku VAT od rat leasingowych.

Czy tylko dla przedsiębiorców?
Pomimo tego, że większość umów leasingowych zarezerwowana jest dla przedsiębiorców i to oni najczęściej korzystają z umów leasingowych zamiast kupować wyposażenie firm na własność, to na rynku mamy dostępne również oferty leasingu skierowane do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej – jest to tak zwany leasing konsumencki.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Twoja ocena: brak
Ocena: 5 - 1 głos

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz